top of page

CHAŁKA ORKISZOWA

Zdjęcie autora: Warszawianka na PodhaluWarszawianka na Podhalu

Zaktualizowano: 25 kwi 2021





SKŁADNIKI:


0,5kg mąki orkiszowej jasnej

8g suchych drożdży

250g mleka (użyłam sojowego)

125g masła

1 jajo

1 łyżeczka soli morskiej

3 łyżki cukru brązowego

czarnuszka, sezam, orzeszki itp. do posypania

1 jajo do posmarowania ciasta







PRZYGOTOWANIE:


W garnku podgrzać lekko mleko, dodać masło i drożdże – wymieszać do rozpuszczenia. Odstawić na 10 min, aż płyn lekko spuchnie. W dużej misce wymieszać mąkę, sól i jajko, dodać masę drożdżową – wyrobić na gładko. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do dwukrotnego wyrośnięcia na ok 40 min.

Wyrośnięte ciasto podzielić na 3 równe części, z każdej zrobić wałek o dł ok. 50 cm i zapleść warkocz, układając chałkę na pergaminie. Posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać tym, na co mamy ochotę i ponownie czekać ok. 15-20 min aż lekko wyrośnie. W tym czasie nagrzać piekarnik do 180st. Piec ok 20min do zbrązowienia. Ostudzić. Smacznego!




210 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Jagodowa Polana - Agroturystyka Gorce  - idealny wypoczynek z widokiem na Tatry . Noclegigorce;  Noclegistudzionki;  kwateryochotnica ; Noclegiochonica;  Noclegiwgorach ;noclegiwgorcach; noclegiwgorach; noclegiagroturystyczne, kuchniapięciuprzemian, agroturystykanaszlaku, domzwidokiemnatatry, drewnianydomnaszlaku agroturystykawgorcach, domnaszlakuGorce                  

 
bottom of page