Kapusta to warzywo, które dawniej jadano nie tylko jesienią ale także na przednówku. Można je było bez uszczerbku przechować w piwnicy albo w kopcu i nie traciło walorów smakowych i odżywczych. Dzisiaj możesz je znaleźć bez trudu na każdym stoisku z warzywami. I choć kapusta popadło nieco w niełaskę w uwagi na wzdęcia jakie potrafi wywołać, to naprawdę warto ją jadać. Ma masę pożytecznych dla nas właściwości.
Przede wszystkim jest niskokaloryczna, zawiera całą skarbnicę cennych składników działających zarówno odmładzająco jak i przeciwzapalnie. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, oczyszczające, antyseptyczne, gojące, przeciwwrzodowe, tonizujące, regenerujące cały organizm. Świetnie wzmacnia odporność, działa przeciwnowotworowo. Nawilża jelita i oczyszcza, ma działanie moczopędne i antynowotworowe, przyśpiesza gojenie ran żołądka, zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej. Z uwagi na dużą zawartość witaminy K należy jedynie używać jej ostrożnie przy problemach z krzepliwością krwi.
Wg TCM kapusta biała jest neutralna i słodka - odżywia, łagodzi skurcze, poprawia trawienie, usuwa Gorąco, pobudza metabolizm wątroby, nawilża jelita. Kapusta czerwona ma naturę neutralną do ogrzewającej, smak ostry, słodki - równoważy Żołądek, Śledzionę, odżywia Krew i przełamuje jej zastoje. Natomiast kapusta włoska ma naturę ogrzewającą, smak słodki, lekko gorzki i lekko ostry - oczyszcza Płuca i Żołądek. O zastosowaniach wewnętrznych i zewnętrznych można by pisać długo, ale najważniejsze jest to, że z uwagi na wielość walorów zdrowotnych i smakowych, powinna nieustannie gościć na naszych stołach w przeróżnych formach. Do dzisiejszego przepisu użyłam kapusty włoskiej, którą z powodzeniem zastąpię za chwilę białą. Zupa jest lekka i delikatna w smaku. Wiosną gotujemy już krócej, więc przygotowanie całości nie zajmie dłużej niż godzinę. Danie nadaje się na szybki obiad lub lekką kolację. Skład jest naprawdę prosty.
SKŁADNIKI:
porcja na 4-5 osób
1/2 główki kapusty włoskiej lub białej
3 spore marchewki
1 duża pietruszka
5 ziemniaków
2 średnie cebule
pęczek koperku
2 łyżki masła klarowanego, zwykłego lub oliwy
cytryna
przyprawy: majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, suszona kolendra, kurkuma kminek, sól - wszystkiego z dużym umiarem!
PRZYGOTOWANIE:
Marchewkę i pietruszkę kroimy na cienkie talarki, cebulę i ziemniaki w kostkę, kapustę w paski. W rondlu z podwójnym dnem rozgrzewamy tłuszcz, na którym szybko przesmażamy wszystkie składniki z ziołami. Zalewamy zawartość rondla ciepłą wodą. Solimy. Gotujemy pod przykryciem. Zakwaszamy cytryną. Na koniec dodajemy koperek, duuuuużo koperku!
I zajadamy ze smakiem!
Comentarios