Placki, naleśniki i tortille z ciecierzycy smażę nie od dziś. Są pożywne, lekko orzechowe w smaku, a w dodatku bezglutenowe. Ostatnio jednak zapuściłam się do męskiego świata smaków. Męskie podejście do gotowania jest mi bardzo bliskie, uwielbiam prostotę i łatwość wykonania, ale taką z ciekawym twistem. Krążac w wirtualu, znalazłam bloga o intrygującej nazwie FACET I KUCHNIA, gdzie natknęłam się na przyjemny włoski przepis na farinatę z ziemniakami i rozmarynem. Tradycyjnie wypieka się ją w piecu do pizzy, ale faktycznie usmażona na patelni i zapieczona w piekarniku naprawdę daje radę. Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nic nie zmieniła. Zrezygnowałam z pudru grzybowego, dodałam czerwoną cebulę, podkręciłam zioła i dodałam sos z suszonych pomidorów, wszystko po to, aby uzyskać równowagę smaków. Ogólna koncepcja dania pozostała jednak niezmieniona i bardzo mi się ona podoba. Mam nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu.
SKŁADNKI:
1 szkl. mąki z ciecierzycy
1 szkl. wody
3 łyżki łagodnej oliwy extra vergine
2 spore ziemniaki
1 duża czerwona cebula
przyprawy : po 1/2 łyżeczki rozmarynu i słodkiej papryki, po kilka szczypt tymianku, kurkumy, mielonego kminku, kuminu i pikantnej papryki, sporo czarnego pieprzu, sól
czarnuszka do posypania
SOS CZOSNKOWO-POMIDOROWY
2 czubate łyżki majonezu
2 łyżki maślanki
kilka suszonych pomidorów z zalewy oliwnej
2 ząbki czosnku sól, jeśli potrzeba
PRZYGOTOWANIE:
1. Wsyp mąkę do miski, zalewaj wodą, cały czas mieszając rózgą. Zadbaj o to, by nie było grudek.
2. Dodaj 2 łyżki oliwy, zioła, pieprz oraz sól. Możesz sprobować czubkiem języka czy smak Ci odpowiada. Wymieszaj ciasto i odstaw na minimum 1 godzinę lub dłużej, powinno mieć konsystencję nieco gęstszą od naleśnikowego.
3. Pokrój ziemniaki w cienkie talarki, rozłóż w piekarniku na papierze do pieczenia, skrop odrobiną oliwy, posól i zapiekaj w temp. 170st do momentu aż zmiękną, ale się nie rozpadną.
4. Pokrój cebulę w talarki i podsmaż na kolejnej łyżce oliwy, następnie, kiedy się zeszkli, wylej na nią gotowe ciasto.
5. Na wierzchu rozłóż talarki ziemniaków i lekko wciśnij w masę.
6. Smaż na niewielkim ogniu do momentu aż wierzch zacznie się ścinać, a placek stanie się zwarty.
7. Nagrzej do 200st grill w piekarniku i wstaw pod niego patelnię. Najlepsza będzie taka dostosowana do używania w piecu, ale jeśli takiej nie masz, wystaw rączkę na zewnątrz i nie zamykaj drzwi piekarnika, grill i tak zrobi swoje. Opiekaj farinatę przez kilka minut aż wierzch się zrumieni.
8. Możesz podawać ją na ciepło lub zimno, jak wolisz. Smakuje dobrze w obu wersjach. Idealna w towarzystwie zieleniny, czosnkowo-pomidorowego sosu, czarnuszki i parmezanu.
SOS:
Zmieszaj podane składniki i zblenduj ręcznym blenderem.
Comments